O NAS

ROTHERSI to my, czyli Marta i Marek Rother. Jesteśmy sportowym małżeństwem po 50-tce.

Wiele lat temu połączyła nas miłość... do pływania 😊

W młodości oboje trenowaliśmy, ale poznaliśmy się dopiero po 20 latach na Mistrzostwach Polski w Pływaniu Masters. Odtąd prawie się nie rozstajemy.

Stworzyliśmy dwuosobowy ROTHER TEAM. Wszyscy mówią na nas ROTHERSI.

Najpierw jako para, a od kilku lat jako małżeństwo, wspieramy się i motywujemy nawzajem w różnych aktywnościach sportowych.

PŁYWANIE

Najpierw startowaliśmy w zawodach masters, wyłącznie na basenie. Zdobywaliśmy medale mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i pobijaliśmy rekordy Polski w kolejnych kategoriach wiekowych. Startowaliśmy też w kilku maratonach pływackich na basenie. Po wielu latach zdecydowaliśmy się poszukać nowych wrażeń i rozpoczęliśmy przygodę z open water.

PŁYWANIE
OPEN WATER

Z basenu przenieśliśmy się na wody otwarte. Tam przez kilka letnich sezonów startowaliśmy na dystansach 3km w Pucharach Polski, zdobywając kolejne trofea. Odtąd pływamy zarówno w jeziorach, rzekach jak i w morzu. Przepłynęliśmy wszerz Balaton( 5km), Marek przepłynął 24 km w rzece a od 2023 roku

JESTEŚMY TEŻ PIERWSZYM MAŁŻEŃSTWEM, KTÓRE PRZEPŁYNĘŁO WPŁAW, BEZ PIANKI ZATOKĘ GDAŃSKĄ Z GDYNI DO HELU (18km) .

SWIMRUN

Gdy w Polsce pojawiła się nowa dyscyplina - swimrun, nie mogliśmy nie spróbować swoich sił i w tym sporcie.

Do dziś bardzo lubimy tą aktywność. Łączy ona w sobie pływanie na akwenach otwartych, co jest nam bliskie, z bieganiem po pięknych, dzikich terenach. Dwukrotnie nawet wystartowaliśmy w zawodach swimrunowych dosłownie razem. Pokonaliśmy osiemnasto- kilometrowe dystanse (naprzemiennie biegnąc i płynąc) cały czas powiązani linką. Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Wciąż się czegoś o sobie uczymy. 😊

Na naszej sportowej drodze spotykamy niezwykłych i bardzo inspirujących ludzi, dzięki którym odkrywamy nowe aktywności i podejmujemy kolejne wyzwania.

PŁYWANIE ZIMOWE

Tak właśnie w 2018 roku trafiliśmy na nasze pierwsze w życiu mistrzostwa świata w zimowym pływaniu - „Winter Swimming World Championships Tallin 2018”.

Tam, ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że lodowata woda to nasz żywioł. Od tego czasu w każdych kolejnych mistrzostwach świata w tej dyscyplinie oboje zdobywamy medale, w większości złote i pobijamy rekordy świata w kolejnych kategoriach wiekowych.

5th IISA World Champioship
Samoens 2023

4th IISA World Championship
Głogów 2022


IWSA Championship
Tallin 2018


Pływamy w zimie na dystansach od 50m do 1km na akwenach otwartych. Najzimniejsza woda, w której startowaliśmy w zawodach miała 0,6 st. C.

Zdobyliśmy w tej dyscyplinie wspólnie 21 złotych medali i pobiliśmy kilka rekordów świata w kolejnych kategoriach wiekowych.

TRIATHLON

Od paru lat Rothersi są też widywani na zawodach triathlonowych. Marek pokonał nawet dwukrotnie morderczy dystans pełnego Ironmana (3,8km pływania, 180 km na rowerze i 42km biegu). Ja na razie ukończyłam ¼ tego dystansu (950 pływania, 40km na rowerze, 10 km biegu).

Pływamy wszędzie i w różnych warunkach

Bierzemy udział we wszystkich dyscyplinach sportowych, których składową jest pływanie, ale kilkakrotnie startowaliśmy także w maratonach biegowych, w Survival Race, biegach górskich, a raz nawet w zawodach MTB.

Nasze marzenia i cele związane są jednak oczywiście głównie z pływaniem. Możemy śmiało powiedzieć, że dotąd pływaliśmy już w prawie każdych warunkach:

- w wodzie ciepłej, zimnej i lodowatej
- w wodzie słodkiej i słonej
- w wodzie błękitnej, białej (Balaton ma taki kolor) i czarnej
- przezroczystej, ale i mulastej, gęstej
- pływaliśmy i w dzień i w nocy
- na akwenach zamkniętych i otwartych o każdej porze roku
- w basenie, rzece, jeziorze, morzu
- na powierzchni ziemi, a nawet pod nią - Marek pływał w kopalni

Startowaliśmy na dystansach zarówno sprinterskich jak i bardzo długich maratonach pływackich.

Chcemy inspirować i motywować do aktywności fizycznej

Staramy się promować sport w dojrzałym wieku.

Prowadzimy treningi i zajęcia doskonalenia pływania dla dorosłych Nasi kursanci i znajomi , którzy nas obserwują mówią, że inspirujemy, zarażamy energią i pozytywnym nastawieniem do życia.

To dla nas największy komplement i bodziec do dzielenia się naszymi doświadczeniami i kolejnymi przeżyciami. Wspieramy się, mobilizujemy i organizujemy wolne chwile głównie na sportowo. Większość weekendów w roku spędzamy na zawodach.

Możliwe, że dzięki temu pomimo upływających lat jesteśmy NADAL W FORMIE.
Kochamy siebie i kochamy pływać.

Nasze profile zawodników na:(International Ice Swimming Association)


Marta Rother: internationaliceswimming.com/Marta
Marek Rother: internationaliceswimming.com/MarekPartnerzy